Безпека життєдіяльності як чинник дитячого розвитку


У сучасному суспільстві проблема збереження та охорона життєдіяльності дітей є як ніколи раніше актуальною. Це пояснюється тим, що до них пред'являються дуже високі вимоги, відповідати яким можуть тільки здорові діти. А про здоров'я можна говорити не тільки за відсутності будь-яких захворювань, а й за умови гармонійного нервово-психологічного розвитку, високої розумової та фізичної працездатності. Разом з тим результати наукових досліджень свідчать, вже в дошкільному віці здорових дітей стає все менше. Більшість дітей дошкільного віку мають різні порушення у психофізичному розвитку.
Здоров'я, як відомо, на 50% визначається способом життя, а модель способу життя формується в дитинстві. Тому так важливо формувати звичку до здорового способу життя в дошкільному віці. Здоров'ятворча освіта – це інструмент досягнення високої якості життя. Основним результатом здоров'язберігаючої освіти має стати набуття стану гармонії, душевної рівноваги і життєвих сил.
ДНЗ №46 "Малюк" постійно освоює комплекс заходів, спрямованих на охорону безпеки життєдіяльності вихованців на всіх етапах їх навчання і розвитку.

Освітньо-виховна робота в дошкільному закладі проводиться за такими напрямками:

  • життя серед людей у природному та предметному середовищі;
  • правила поведінки з вогнем; безпечні та небезпечні вулиці і дороги;
  • виховання вміння надавати собі та іншим допомогу в разі потреби.

Але дошкільний заклад без допомоги батьків не зможе сформувати у дітей навички безпечної життєдіяльності так, щоб вони були доведені до автоматизму і стали бар'єром від біди і неприємностей.

Формування у дитини дошкільного віку свідомої безпечної поведінки в довкіллі базується на позитивних прикладах у поведінці дорослих. Батьки повинні зрозуміти, що не можна вимагати від дитини виконання будь-якого правила, якщо дорослі самі не завжди ним керуються.

Розбіжності вимог до дитини з боку батьків вдома та вихователів у дошкільному закладі можуть викликати у дитини почуття образи, збентеження та навіть агресії.

Тільки за умови тісного зв'язку з сім'єю можна досягти бажаних результатів у навчанні дітей правил безпеки. Малі вдома стають свідками того, як батьки досить часто нехтують найпростішими правилами безпеки, залишаючи без нагляду електронагрівальні прилади, телевізори, користуються відкритим вогнем на горищах, в коморах та інше. Це зрозуміло, не на користь справі. Дорослі не замислюються над тим, що дитина наслідує їхні дії. Наслідування, як відомо, одна з особливостей дитячої психіки, характерна риса дошкільника і разом з тим своєрідний спосіб засвоєння. Через відсутність життєвого досвіду діти наслідують правильні і негативні дії та вчинки старших, а тому цю особливість слід врахувати у виховній роботі. Дорослі повинні дбати про те, щоб перед дітьми завжди був позитивний приклад людей, які їх оточують.

Освіта буде виконувати функцію забезпечення безпеки життєдіяльності підростаючого покоління в тому випадку, якщо основам будуть не тільки навчати, але це стане способом життя. Приклад такого способу життя повинні показати педагоги, батьки, громадськість.

Застосування в роботі ДНЗ №46 "Малюк" здоров'язберігаючих педагогічних технологій підвищує результативність виховного та освітнього процесу, формує у педагогів і батьків ціннісні орієнтири, спрямовані на збереження та зміцнення здоров'я вихованців.

Отже, тільки від нас з вами залежить здоров'я і безпека життя наших малюків, їхнє комфортне перебування в оточуючому середовищі.

Кiлькiсть переглядiв: 891

Коментарi